Była to już ósma Wielka Gala przygotowana przez organizatorów zawodów Pit Bike. Nie brakowało wyróżnień, wzruszeń i filmowych wspomnień. W toruńskim Centrum Kultury i Sztuki “Od Nowa” spotkali się nie tylko zawodnicy, rodziny i sympatycy mini motocykli, ale także sponsorzy, działacze i patroni medialni. 

To wielki dzień dla wszystkich zaangażowanych w dyscyplinę pit bike. Nie tylko zakończenie sezonu, ale i czas wielkich zaskoczeń. Tytuły podczas gali przyznawała nie tylko kapituła, ale i publiczność. 

Wieczór rozpoczęły wyróżnienia dla zawodników, którzy wywodzą się z dyscypliny pit bike, a dziś odnoszą sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. W dziesiątce wyróżnionych zawodników, znaleźli się:  Jakub Stankiewicz–  zwycięzca cyklu FIM Alpe Adria MiniGP,   finalista mistrzostw świata FIM Mini GP, Maksymilian Pawełczak Mistrz Polski  na żużlu w klasie 250cc, medalista Mistrzostw Świata i Europy, Paweł Sitek medalista Mistrzostw Europy, wicemistrz Polski w żużlowej klasie 250 cc,  Milan Pawelec mistrz Alpe Adria w klasie Stock 1000 i pierwszy Polak, który przeszedł selekcję do Rookies MotoGP Red Bull Cup, Mieszko Mydło indywidualny mistrz Europy na miniżużlu w klasie 125, Mateusz Molik mistrz Polski 2023 w klasie Supersport 300, mistrz Słowacji i II wicemistrz Alpe Adria, Felix Górniak zdobywca III miejsca w Pucharze Polski, motocross 65cc, Kacper Mania medalista Mistrzostw Europy, II wicemistrz Polski w żużlowej klasie 250cc oraz Olaf Kozłowski, wicemistrz Czech minimo GP Ovale 110.

Następna pula nagród trafiła do najlepszych zawodników sezonu 2023. Tu kapituła oczywiście kierowała się wynikami sportowymi. Najlepsze zawodniczki to Wiktoria Kurkowska (off-road) i Aleksandra Kotowska (tory asfaltowe), tytuły najlepszych zawodników otrzymali Nikodem Orzechowski (off-road) i Antoni Kuptel (tory asfaltowe). Nie mogło też zabraknąć nagród dla młodych talentów. Wyróżniono trzech rokujących zawodników, którzy w tym sezonie pokazali wielki potencjał. “Objawienie Roku” trafiło do Feliksa Kraszewskiego, Janka Babiarza i Filipa Karpińskiego.  Doceniono także “Najlepszą Dziewczynkę” Bognę Knop. Na scenie nie zabrakło też wszystkich najmłodszych przedstawicieli dyscypliny. W 2023 było aż 34 zawodników w debiutującej klasie MRF Runner 80,  40 zawodników w klasie – Stock 90 oraz 90 dzieci uczestniczących w jazdach pokazowych. Za ich rozwój odpowiadają instruktorzy i trenerzy Polskiego Związku Motorowego. Najlepszym “Super Trenerem” został Karol Kruszyński. Wyboru dokonała publiczność, podobnie jak w przypadku “Wydarzenia Roku”, gdzie triumfowały zawody off-road w Konikowie koło Koszalina, najwięcej głosów na “Ulubieńca Publiczności” otrzymał z kolei Dawid Oscenda. To nie była jedyna statuetka w rękach Dawida, tego wieczoru wraz z Szymonem Pawlikowskim otrzymali również tytuł “Pechowca Roku”. “Najlepszy Team” to w tym roku zespół prowadzony przez Oskara Kubickiego “OK2Race”

Kolejną część wyjątkowych wyróżnień otworzył “Super Champion”. Tytuł dla laureata, który na przełomie wielu lat odnosi sukcesy i wiedzie prym w rywalizacji, trafił do Patryka “Wagnera” Stankiewicza. Specjalna nagroda “Otopit Roku” została przyznana Marzenie Chrostek i jej “Fabryce Mistrzów”, w której zaraża najmłodsze dzieci pasją do dwóch kółek. 

Nie zabrakło także wyróżnień medialnych dla osób, które aktywnie promują świat minimotocykli. “Osobowością Medialną” został jeden z zawodników Antoni Bąk, który aktywnie relacjonuje swoje starty w zawodach w social mediach, a “Ambasadorem Marki” Czarek Czaruje, który pokazuje widzom swoją przygodę z minimotocyklem MRF. 

Na szczególny punkt programu zasługiwały wyróżnienia dla działaczy i sponsorów. Wszyscy, którzy wspierają dyscyplinę otrzymali pamiątkowe podziękowania, ale pojawiły się także specjalne statuetki. Pierwsza z nich to “Promotor dyscypliny”, który trafił w ręce Leszka Zemlera, organizatora zawodów w Kiełczewie. Statuetki “Przyjaciela Dyscypliny” przyznano firmom Valvoline, Valvo-Tect oraz Sebastianowi Chwiałkowskiemu z SMC Motrsport Park. 

Łącznie w zawodach Pit Bike w 2023 roku wzięło udział 330  zawodników i ponad 90 uczestników jazd pokazowych (najmłodszych dzieci). Zorganizowanych zostało aż szesnaście rund, zarówno na off-roadzie, jak i torach asfaltowych. Zawodnicy rywalizowali w Mistrzostwach i Pucharze Polski. Już 16 grudnia w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbiorą puchary i szarfy za tytuły mistrzowskie.